Albanian Festival – Rrugët e Zvicrës flasin shqip

Për tri ditë me radhë, Shaffhauseni po shndërrohet në qytetin e arenës e festës, ku artdashësit, të rinjtë, por dhe vizitorët do të përjetojnë muzikën, artin, pjesë e aktiviteteve të Festivalit «Albanian Festival». Kjo ngjarje e madhe kulturore është paraparë të mbahet për herë të parë në BBC Arena në Schaffausen të Zvicrës.

Një numër artistësh nga Kosova dhe Shqipëria do të performojnë në skenën e këtij Festivali, shkruan albinfo.ch. Në Zvicër do të vijnë në fillim të majit: Noizy, Sabri Fejzullahu, Shkurte Fejza, Çun Lajci, grupi humoristik “Stupcat”, Capital-T, Alban Skenderaj dhe shumë këngëtarë tjerë. Këtë ngjarje kulturore e organizon shoqata «Alba» në Schaffausen.